poniedziałek, 3 marca 2014

Odżywka do włosów z olejem rycynowym

To prosta, a naprawdę skuteczna odżywka. W przygotowaniu przyjazna, bo wystarczy zmiksować składniki i już. Wychodzi z tego taka oleista, prawie przezroczysta ciecz bez zapachu - można dodać naturalnego olejku eterycznego. Odżywka przeznaczona jest do spłukiwania, polecana szczególnie dla włosów przetłuszczających się. 

Przygotowując tę odżywkę, korzystałam z tej receptury, ale niektóre składniki pominęłam, starając się dodawać tylko substancje aktywne. Działa! Włosy są nawilżone i miękkie, z połyskiem.

Olej rycynowy dobrze wzmacnia włosy, wspomaga leczenie łuszczycy i łupieżu. D-pantenol to prowitamina B5, która łatwo wnika wgłąb włosów, sprawia, że są gładsze, błyszczące i zdrowsze. Witamina B3 zapobiega wypadaniu włosów, wspomaga leczenie łupieżu.

Odżywka do włosów z olejem rycynowym

6 ml oleju rycynowego
5 ml witaminy B3
D-pantenol 75%
hydrolat z kwiatu lipy (może być inny hydrolat albo nawet woda)
5 kropli olejku eukaliptusowego

Witaminę B3 rozpuścić w hydrolacie / wodzie, dodać D-pantenol, na końcu olej. Miksować przez 3-4 minuty do dokładnego połączenia składników. Dodać olejek eteryczny, zmiksować. Można dodać zagęszczacze (np. guma ksantanowa) i konserwanty (np. FEOG), aby odżywka była wygodniejsza w użyciu i trwalsza, ale zwykle stawiam na prostotę i naturę i w tym przypadku też. 

Wmasować we włosy i skórę głowy bezpośrednio po umyciu. Można potrzymać na głowie do 30 minut, potem spłukać.

Przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Można również wcierać we włosy sam olej rycynowy, też dobrze działa.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz