piątek, 9 września 2016

Kozi Cheddar z tymiankiem

Tymianek dodawałam dotąd do serów świeżych, ale ponieważ bardzo lubimy go wszyscy, któregoś razu dosypałam go do sera dojrzewającego. Wtedy to był akurat krowi i bardzo nam smakował, aromat tymiankowy bardzo nam pasował w zestawieniu z serem. Tutaj wmieszałam tymianek do koziego cheddara. Jeśli nie lubicie tymianku, to lepiej zmienić go na inne ulubione zioło w wersji suszonej i na pewno powstanie udany ser:-). Ja tymczasem zapraszam na kozi tymiankowy cheddar:

Kozi Cheddar z tymiankiem

przepis na kozi cheddar z książki "200 Easy Homemade Cheese Recipes" D. Amrein-Boyes plus moje modyfikacje

8 l koziego mleka
1/4 łyżeczki bakterii starterowych mezofilnych
15 kropli naturalnej podpuszczki w płynie (1:18.000) rozcieńczonej w 50 ml chłodnej niechlorowanej wody
1/4 łyżeczki chlorku wapnia - ja zawsze pomijam, zalecany jest w przypadku mleka pasteryzowanego
1 łyżka soli
2-3 łyżeczki suszonego tymianku

Powoli podgrzać mleko do temperatury 31 st. C. Dodać bakterie starterowe, chwilę odczekać, wymieszać, zostawić na 40 minut w stałej temperaturze 31 st. C.

Dodać chlorek wapnia - jeśli dodajemy, wymieszać. Dodać podpuszczkę, wymieszać, zostawić na 30 minut, wciąż utrzymując stałą temperaturę 31 st. C.

Sprawdzić, czy skrzep jest już gotowy. W tym celu zagłębić w skrzepie ostry nóż pod kątem ok. 30 st., powinna wytworzyć się wyraźna równa przerwa. Jeśli skrzep nie trzyma kształtu, poczekać jeszcze kilka minut. 

Pokroić skrzep w kostki o boku 1,25 cm (ustawiając nóż najpierw pionowo, a potem skośnie). Po pokrojeniu zostawić na kilka minut w spokoju. 

Następnie powoli (przez ok. 45 minut) podgrzewać skrzep, mieszając, do temperatury 39 st. C. Po osiągnięciu wymaganej temperatury przykryć garnek, zostawić w temperaturze 39 st. C na 30-40 minut - już bez mieszania.

Odlać serwatkę prawie do poziomu ziaren, mieszać przez 10 minut, po czym zostawić na chwilę, aby ziarna osiadły na dnie. Na tym etapie powinny wyraźnie się sklejać.

Odlać serwatkę - najlepiej przelać całość przez durszlak wyłożony tetrą, po czym przełożyć skrzep z powrotem do garnka. Zostawić w spokoju na parę minut, po czym wymieszać dokładnie z solą i tymiankiem. U mnie mieszanie nie wyszło zbyt dokładnie, na zdjęciach widać, że z jednej strony tymianku było wyraźnie więcej niż z drugiej, ale też miało to swój urok.

Przełożyć do formy serowarskiej wyłożonej chustą serowarską / tetrą. Zawinąć chustę, przykryć formę i prasować przez godzinę pod naciskiem ok. 10 kg. Wyjąć ser z formy, odwinąć, odwrócić, zawinąć z powrotem i prasować pod naciskiem 15 kg przez 12 godzin.

Wyjąć z prasy, ułożyć na kratce lub w innym przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej. Zostawić na dzień lub dwa, raz w tym czasie odwrócić. 

Zostawić do dojrzewania w temperaturze 10 st. C na co najmniej miesiąc. Codziennie odwracać. Potem można rzadziej odwracać - 2 razy w tygodniu wystarczy. Mój cheddar z tymiankiem dojrzewał niecałe trzy miesiące. 
2 komentarze: