sobota, 4 kwietnia 2015

Jak zrobić wielkanocny koszyczek z papieru? Dziecięce rękodzieło

Koszyczek to koszyczek. Każdy jakiś ma, kupić można całkiem niedrogo. Ale jeśli zrobi się samemu, sprawi to przeogromną radość i satysfakcję. A jeszcze gdy taki koszyczek jest zrobiony przez dzieci... Upiększamy Wielkanoc, bowiem z dziecięcego punktu widzenia Wielkanoc nie jest taka piękna jak Boże Narodzenie... To znaczy nie była, bo już jest na równi piękna. Tworzymy świąteczny nastrój, przystrajając dom i stół oraz pracowicie klejąc ekologiczny papierowy koszyczek...

Potrzebujemy jedynie arkusz szarego papieru, nożyczki, klej, linijkę. Trochę skupienia i wyobraźni. Pomocy nie chciały, chciały wszystko zrobić SAME. I zrobiły najpiękniejszy koszyczek na świecie.

A wszystkim życzę spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych.


Wielkanocny koszyczek z papieru

arkusz szarego papieru
klej
nożyczki
linijka


Na początku trzeba wykroić 18 paseczków o długości 60 cm. Każdy pasek ma mieć potrójną grubość. Czyli złożyć trzykrotnie, odmierzając 2 cm (szerokość paska). Odciąć. I tak 18 razy.

5 pasków ułożyć obok siebie. Między nimi przepleść 7 pasków. To będzie dno koszyka.

Wystające paski unieść do góry, między nimi przepleść jeden pasek - początek ścianek. Pasek skleić. Przepleść tak samo pozostałe paski. Wystające w górę paski przyciąć nieco, tak żeby wystawało ok. 2 cm i zawinąć do środka (ten etap był dla dziewczyn trochę za trudny, paski zostały wywinięte na zewnątrz, ale nie ujęło to koszyczkowi uroku...).


Na końcu trzeba zrobić uchwyt. Tu dziewczyny zrobiły po swojemu. Przykleiły jeden taki potrójny pasek i owinęły go wokół pojedynczym. Dokładny instruktaż wraz z filmem jest TU6 komentarzy:

 1. Dopiero dziś go dojrzała , pierwsza klasa

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe są ludowe wyroby z rękodzieła i mam nadzieję że zawsze będzie ktoś do podtrzymania tradycji. Ja teraz staram się robić gwiazdy kurpiowskie z papieru są niesamowite. http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-wycinanke-kurpiowska-gwiazde/ sama taką nauczyłam się robić po kilku próbach. Oby wyroby rękodzielnicze zawsze miały chętnych do podziwiania i osoby do kontynuowania tradycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby tak było, staram się mieć w tym swój udział:-). Pozdrawiam!

   Usuń