środa, 26 listopada 2014

Lecznicza moc dziurawca - herbatka, nalewka i olej

Dziurawiec zbieram latem. Rośnie na łąkach, a jego drobne złocisto-żółte kwiaty mają ogromną leczniczą moc. Najlepiej stosować świeże kwiaty i liście, ale świeże są dość krótko, więc najczęściej suszę je, a potem całą zimę mamy doskonały surowiec na herbatki czy nalewki. Dziurawiec pomaga w bezsenności, stanach depresyjnych, lękowych, oczyszcza organizm i poprawia trawienie. Można też zrobić olej z dziurawca. Olej z dziurawca działa leczniczo na skórę (stosowany zewnętrznie), a naparem można płukać bolące gardło. Należy pamiętać tylko, że dziurawiec może powodować zwiększoną wrażliwość na słońce, więc lepiej nie opalać się podczas kuracji ani nie korzystać z solarium. Poza tym w leczeniu stanów depresyjnych trzeba uważać na interakcje z zażywanymi lekami. Nalewka z dziurawca

100 g dziurawca (kwiaty, listki) 
1/2 l spirytusu
Dziurawiec zalać spirytusem. Po 1-2 tygodniach przecedzić i nalewka jest gotowa do użycia. Stosować 1 łyżeczkę na noc, ewentualnie 2 razy dziennie.

Herbatka z dziurawca

1 łyżka kwiatów dziurawca
1 szklanka wrzącej wody
Kwiaty dziurawca zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 2-3 razy dziennie.

Olej z dziurawca

1 część świeżych kwiatów dziurawca 
1 część spirytusu
5 części oleju (np. słonecznikowego) lub oliwy z oliwek
Dziurawiec zalać spirytusem i olejem, podgrzać w kąpieli wodnej i trzymać w gorącu do czasu odparowania spirytusu i wody. Nie zwiększać ognia ze względu na łatwopalne opary spirytusu. Przecedzić. Stosować głównie zewnętrznie na rany / choroby skóry, ale taki olej można też pić - 1-2 łyżeczki dziennie.

źródła: (1)(2)(3)

Na zdjęciach nalewka z dziurawca. Nie mogę powiedzieć, że jest pyszna, ale zdrowa na pewno.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz